@iishf_live

IISHF Veterans European Cup 2018 in skaterhockey taking place September 1-2, 2018 in Gentofte, Denmark #iishf #skaterhockey2018-08-31 01:39

Up-to-date results

Event Men Challenge European Cup (Winners Cup)
Location Ternitz, Austria
Start Date Friday, 11 May 2018
End Date Sunday, 13 May 2018
No. Time Game Result Remarks
Friday, 11 May 2018
1 14:00 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. IHC Rothrist 3:1 Group A
2 14:40 SHC Rossemaison vs. Aalborg Heroes 9:0 Group B
3 15:20 Tigers Stegersbach vs. Gentofte Rungsted Rage 2:1 Group A
4 16:00 SHC Rossemaison vs. London Knightz 7:0 Group B
5 16:40 Gentofte Rungsted Rage vs. Samurai Iserlohn II 2:2 Group A
6 17:20 London Knightz vs. Red Dragons Altenberg 1:2 Group B
7 18:40 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Tigers Stegersbach 3:2 Group A
8 19:20 IHC Rothrist vs. Swinging Monkeys Stockerau 4:4 Group A
9 20:00 Aalborg Heroes vs. Red Dragons Altenberg 0:6 Group B
10 20:40 Swinging Monkeys Stockerau vs. Samurai Iserlohn II 2:4 Group A
Saturday, 12 May 2018
11 08:00 TV Augsburg vs. SHC Rockets Essen 3:5 Group B
12 08:40 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Gentofte Rungsted Rage 5:5 Group A
13 09:20 Red Dragons Altenberg vs. SHC Rockets Essen 0:8 Group B
14 10:00 Aalborg Heroes vs. TV Augsburg 1:8 Group B
15 10:45 SHC Rossemaison vs. Red Dragons Altenberg 4:0 Group B
16 11:25 IHC Rothrist vs. Samurai Iserlohn II 4:0 Group A
17 12:05 Aalborg Heroes vs. SHC Rockets Essen 0:13 Group B
18 12:45 Tigers Stegersbach vs. Swinging Monkeys Stockerau 3:2 Group A
19 13:25 London Knightz vs. TV Augsburg 1:2 Group B
20 14:10 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Swinging Monkeys Stockerau 1:3 Group A
21 14:50 SHC Rossemaison vs. TV Augsburg 3:1 Group B
22 15:30 IHC Rothrist vs. Gentofte Rungsted Rage 4:0 Group A
23 16:10 Tigers Stegersbach vs. Samurai Iserlohn II 4:1 Group A
24 16:50 London Knightz vs. SHC Rockets Essen 0:7 Group B
25 17:35 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Samurai Iserlohn II 3:3 Group A
26 18:15 SHC Rossemaison vs. SHC Rockets Essen 2:2 Group B
27 18:55 TV Augsburg vs. Red Dragons Altenberg 5:1 Group B
28 19:35 IHC Rothrist vs. Tigers Stegersbach 2:0 Group A
29 20:15 Aalborg Heroes vs. London Knightz 2:8 Group B
30 21:00 Gentofte Rungsted Rage vs. Swinging Monkeys Stockerau 2:1 Group A
Sunday, 13 May 2018
31 08:00 Samurai Iserlohn II (5th Group A) vs. Aalborg Heroes (6th Group B) 4:3 Place 9/12
32 08:45 Swinging Monkeys Stockerau (6th Group A) vs. London Knightz (5th Group B) 0:5 Place 9/12 - Swinging Monkeys Stockerau non participation
33 09:30 Gentofte Rungsted Rage (4th Group A) vs. SHC Rockets Essen (1st Group B). 3:6 Quarterfinal
34 10:20 IHC Rothrist (1st Group A) vs. Red Dragons Altenberg (4th Group B) 6:4 Quarterfinal
35 11:10 Tigers Stegersbach (3rd Group A) vs. SHC Rossemaison (2nd Group B) 0:1 Quarterfinal
36 12:00 HC Mad Dogs Wiener Neustadt (2nd Group A) vs. TV Augsburg (3rd Group B) 2:6 Quarterfinal
37 12:50 Aalborg Heroes (Loser Game 31) vs. Swinging Monkeys Stockerau (Loser Game 32) 0:6 Place 11/12
38 13:30 Samurai Iserlohn II (Winner Game 31) vs. London Knightz (Winner Game 32) 3:2 Place 9/10 after extra time
39 14:10 Gentofte Rungsted Rage (Loser Game 33) vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt (Loser Game 36) 0:2 Place 5/8
40 14:50 Red Dragons Altenberg (Loser Game 34) vs. Tigers Stegersbach (Loser Game 35) 0:5 Place 5/8
41 15:30 SHC Rockets Essen (Winner Game 33) vs. TV Augsburg (Winner Game 36) 7:4 Semifinal
42 16:20 IHC Rothrist (Winner Game 34) vs. SHC Rossemaison (Winner Game 35) 2:1 Semifinal
43 17:10 Gentofte Rungsted Rage (Loser Game 39) vs. Red Dragons Altenberg (Loser Game 40) 1:0 Place 7/8
44 17:50 HC Mad Dogs Wiener Neustadt (Winner Game 39) vs. Tigers Stegersbach (Winner Game 40) 0:3 Place 5/6
45 18:30 TV Augsburg (Loser Game 41) vs. SHC Rossemaison (Loser Game 42) 0:6 Place 3/4
46 19:30 SHC Rockets Essen (Winner Game 41) vs. IHC Rothrist (Winner Game 42) 7:3 Place 1/2
Last update: Sunday, 13 May 2018 23:06