@iishf_live

Germany won the final 14-1 (6-1, 5-0, 3-0) against Switzerland in the U19 Europeann Championships #iishf #skaterhockey2018-11-11 18:05

Up-to-date results

Event U13 European Cup 2017
Location Bissendorf, Germany
Start Date Friday, 9 June 2017
End Date Sunday, 11 June 2017
No. Time Game Result Remarks
Saturday, 10 June 2017
1 08:30 Leader 1420 Moscow vs. Crash Eagles Kaarst 3:0 Group A (1-2 ; 2-0)
2 09:05 SHC Rossemaison vs. Crefelder SC 1:1 Group B (1-0 ; 0-1)
3 09:40 Chelmsford Hylanders vs. Zoran Falcons 0:5 Group A (0-3 ; 0-2)
4 10:15 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Odense Ishockey 0:6 Group B (0-3 ; 0-3)
5 10:50 SHC Courroux Wolfies vs. Crash Eagles Kaarst 0:9 Group A (0-5 ; 0-9)
6 11:25 Bissendorfer Panther vs. SHC Rossemaison 0:3 Group B (0-3 ; 0-0)
7 12:00 Chelmsford Hylanders vs. Leader 1420 Moscow 0:8 Group A (0-2 ; 0-6)
8 12:35 Crefelder SC vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt 4:0 Group B (2-0 ;2-0)
9 13:10 Zoran Falcons vs. SHC Courroux Wolfies 8:0 Group A (3-0 ; 5-0)
10 13:45 Bissendorfer Panther vs. Odense Ishockey 2:1 Group B (1-1 ; 1-0)
11 14:20 Crash Eagles Kaarst vs. Chelmsford Hylanders 4:0 Group A (2-0 ; 2-0)
12 14:55 SHC Rossemaison vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt 4:0 Group B (0-0 ; 4-0)
13 15:30 Zoran Falcons vs. Leader 1420 Moscow 2:2 Group A (1-2 ; 1-0)
14 16:05 Odense Ishockey vs. Crefelder SC 4:4 Group B (4-2 ; 0-2)
15 16:40 SHC Courroux Wolfies vs. Chelmsford Hylanders 2:1 Group A (1-0 ; 1-1)
16 17:15 HC Mad Dogs Wiener Neustadt vs. Bissendorfer Panther 0:5 Group B (0-3 ; 0-2)
17 17:50 Crash Eagles Kaarst vs. Zoran Falcons 1:0 Group A (1-0 ; 0-0)
18 18:25 Odense Ishockey vs. SHC Rossemaison 0:3 Group B (0-1 ; 0-2)
19 19:00 Leader 1420 Moscow vs. SHC Courroux Wolfies 8:1 Group A (5-1 ; 3-0)
20 19:35 Crefelder SC vs. Bissendorfer Panther 4:2 Group B (3-1 ; 1-1)
Sunday, 11 June 2017
21 08:00 Chelmsford Hylanders (5th Group A) vs. Odense Ishockey (4th Group B) 1:5 Qualification (1-2 , 0-3)
22 08:45 SHC Courroux Wolfies (4th Group A) vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt (5th Group B) 1:2 Qualification (1-1 ; 0-0; 0-1), Sudden Victory
23 09:30 Crash Eagles Kaarst (2nd Group A) vs. Bissendorf Panther (3rd Group B) 2:3 Quarterfinal (0-2 ; 2-0 ; 0-1) Sudden Victory
24 10:20 Zoran Falcons (3rd Group A) vs. Crefelder SC (2nd Group B) 4:3 Quarterfinal (1-1 ; 3-2)
25 11:10 Leader 1420 Moscow (1st Group A) vs. Odense Ishockey (Winner Game 21) 6:1 Quarterfinal (2-0 ; 4-1)
26 12:00 SHC Rossemaison (1st Group B) vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt (Winner Game 22) 7:0 Quarterfinal (4-0 ; 3-0)
27 12:50 Chelmsford Hylanders (Loser Game 21) vs. SHC Courroux Wolfies (Loser Game 22) 1:3 Place 9/10 (0-0 ; 1-1 ; 0-0 ; 0-2) after penalty shoot out
28 13:30 Crash Eagles Kaarst (Loser Game 23) vs. HC Mad Dogs Wiener Neustadt (Loser Game 26) 3:0 Place 5/8 (1-0 ; 2-0)
29 14:10 Crefelder SC (Loser Game 24) vs. Odense Ishockey (Loser Game 25) 3:2 Place 5/8 (2-0 ;0-2 ; 1-0) Sudden Victory
30 14:50 Bissendorfer Panther (Winner Game 23) vs. SHC Rossemaison (Winner Game 26) 1:3 Semifinal (0-2 ; 1-1)
31 15:45 Zoran Falcons (Winner Game 24) vs. Leader 1420 Moscow (Winner Game 25) 1:4 Semifinal (1-1 ; 0-3)
32 16:40 HC Mad Dogs Wiener Neustadt (Loser Game 28) vs. Odense Ishockey (Loser Game 29) 1:7 Place 7/8 (1-3 ; 0-4)
33 17:20 Crash Eagles Kaarst (Winner Game 28) vs. Crefelder SC (Winner Game 29) 1:2 Place 5/6 (1-1 ; 0-1)
34 18:00 Bissendorfer Panther (Loser Game 30) vs. Zoran Falcons (Loser Game 31) 2:6 Place 3/4 (1-2 ; 1-4)
35 19:00 SHC Rossemaison (Winner Game 30) vs. Leader 1420 Moscow (Winner Game 31) 5:10 Place 1/2 (3-4 ; 1-6 ; 1-0)
Last update: Sunday, 11 June 2017 20:49