2009-05-20 10:37:30 - IISHF - Title Events 
 Hallamshire Hornets from Great Britain won the European Cup for Men 2009 StumbleUpon Toolbar
SHC Rossemaison hosted the European Cup for Men in Delemont, Switzerland on May 22-24, 2009.
Two teams from Great Britain in the final. London Street Warriors played against Hallamshire Hornets. Hallamshire Hornets won 7-4 (1-0, 0-1, 3-6).

SHC Rossemaison hosted the European Cup for Men on May 22-24, 2009 in Delemont, Switzerland. The tournament consisting of 12 teams from 7 participating countries. The defending champion was HC Köln-West from Germany. The homepage for the tournament www.shcrossemaison.ch

HC Köln West won 5-2 (3-0, 2-2) over Highlander Lüdenscheid in the all German game for third place.

In the first semfinal London Street Warriors from Great Britain won 7-6 (0-4, 4-0, 1-1, 2-1) over Highlander Lüdenscheid from Germany after extra time and penalty shootout. London Street Warriors trailed 0-4 after the first period but came back with two goals playing boxplay and tied the game up at 4-4 with only 3 seconds to go of the game.

In the second semifinal Hallamshire Hornets from Great Britain won 5-4 (1-3, 4-1) over the defending champion HC Köln West from Germany after trailing 1-3 after the first period. The game winning goal
scored with 16 seconds to go.

All Star Team:
Goalkeeper:
# 1, James Tanner, London Street Warriors (Great Britain).
Outfield Players:
#10, Alexej Dimitriev, Highlander Lüdenscheid (Germany).
#71, Robin Weishet, HC Köln West (Germany).
#70, Kai Esser, HC Köln West (Germany).
# 3, Mick Tanner, London Street Warriors (Great Britain).

Fair Play Cup: London Street Warriors (Great Britain).

Topscore:
1: Kai Esser, HC Köln West: 17 points (8 goals and 9 assists).
2: Mick Tanner, London Street Warriors: 13 points (10 goals and 3 assists).
3: Alex Pearmann, Hallamshire Hornets: 13 points (8 goals and 5 assists).

Quarterfinals on Saturday:
1: London Street Warriors (Great Britain) won over Red Dragons Altenberg (Austria): 4-1 (1-1, 3-0).
2: Hallamshire Hornets (Great Britain)won over Duisburg Ducks (Germany): 4-2 (1-2, 3-0).
3: Highlander Lüdenscheid (Germany) won over SHC Rossemaison (Switzerland): 7-5 (1-2, 6-3).
4: HC Köln West (Germany) won over Vesterbro Starz (Denmark): 6-0 (2-0, 4-0).

Sunday, 24 May 2009
29 08:30 SHC Bienne Seelanders (3. Group E) vs. Cph. Vikings (3. Group F) 5:4 Place 9-12 (2-1, 1-2, 2-1) extra time
30 09:15 Utrecht Disaster (3. Group G) vs. Marsjanie Opole (3. Group H) 4:2 Place 9-12 (0-1, 2-1, 2-0) extra time
31 10:00 Red Dragons Altenberg (Loser Game 25) vs. SHC Rossemaison (Loser Game 27) 4:6 Place 5-8 (1-1, 2-2, 0-4) extra time
32 10:45 Duisburg Ducks (Loser Game 26) vs. Vesterbro Starz (Loser Game 28) 6:8 Place 5-8 (2-2, 2-2, 0-0, 2-4) extra time and penalty shootout
33 11:30 London Street Warriors (Winner Game 25) vs. Highlander Lüdenscheid (Winner Game 27) 7:6 Semifinal 1 (0-4, 4-0, 1-1, 2-1) extra time and penalty shootout
34 12:30 Hallamshire Hornets (Winner Game 26) vs. HC Köln West (Winner Game 28) 5:4 Semifinal 2 (1-3, 4-1)
35 13:30 Cph. Vikings (Loser Game 29) vs. Marsjanie Opole (Loser Game 30) 5:2 Place 11/12 (2-0, 3-2)
36 14:20 SHC Bienne Seelanders (Winner Game 29) vs. Utrecht Disaster (Winner Game 30) 5:4 Place 9/10 (3-2, 2-2)
37 15:10 Red Dragons Altenberg (Loser Game 31) vs. Duisburg Ducks (Loser Game 32) 2:7 Place 7/8 (0-3, 2-4)
38 16:00 SHC Rossemaison (Winner Game 31) vs. Vesterbro Starz (Winner Game 32) 6:4 Place 5/6 (2-1, 1-2, 3-1)
39 16:50 Highlander Lüdenscheid (Loser Game 33) vs. HC Köln West (Loser Game 34) 2:5 Place 3/4 (0-3, 2-2)
40 17:50 London Street Warrios (Winner Game 33) vs. Hallamshire Hornets (Winner Game 34) 4:7 Place 1/2 (0-1, 1-0, 3-6)

2nd day of Group Play on Saturday:
Group E: London Street Warriors (5 points), Hallamshire Hornets (4 points), Bienne Seelanders (4 points).
Group F: Duisburg Ducks (5 points), Red Dragons Altenberg (4 points), Cph. Vikings (4 points).
Group G: Highlander Lüdensched (7 points), Vesterbro Starz (3 points), Utrecht Disaster (0 points).
Group H: HC Köln West (6 points), SHC Rossemaison (6 points), Marsjanie Opole (0 points).

Saturday, 23 May 2009
13 08:30 Bienne Seelanders (2. Group B) vs. Hallamshire Hornets (3. Group C) 3:3 Group E (2-1, 1-2)
14 09:15 Copenhagen Vikings (2. Group C) vs. Red Dragons Altenberg (3. Group D) 3:3 Group F (0-3, 3-0)
15 10:00 Vesterbro Starz (2. Group D) vs. Utrecht Disaster (3. Group A) 3:2 Group G (0-1, 3-1)
16 10:45 HC Köln West (2. Group A) vs. Marsjanie Opiole (3. Group B) 7:1 Group H (3-0, 4-1)
17 11:30 London Street Warriors (1. Group A) vs. Bienne Seelanders (2. Group B) 1:1 Group E (0-0, 1-1)
18 12:15 Duisburg Ducks (1. Group B) vs. Copenhagen Vikings (2. Group C) 3:3 Group F (1-3, 2-0)
19 13:00 Highlander Lüdenscheid (1. Group C) vs. Vesterbro Starz (2. Group D) 7:3 Group G (4-1, 3-2)
20 13:45 SHC Rossemaison (1. Group D) vs. HC Köln West (2. Group A) 1:7 Group H (0-4, 1-3)
21 14:30 Hallamshire Hornets (3. Group C) vs. London Street Warriors (1. Group A) 2:0 Group E (0-0, 2-0)
22 15:15 Red Dragons Altenberg (3. Group D) vs. Duisburg Ducks (1. Group B) 4:3 Group F (0-2, 4-1)
23 16:00 Utrecht Disaster (3. Group A) vs. Highlander Lüdenscheid (1. Group C) 1:7 Group G (1-3, 0-4)
24 16:45 Marsjanie Opole (3. Group B) vs. SHC Rossemaison (1. Group D) 0:4 Group H (0-1, 0-3)
25 17:30 London Street Warriors (1. Group E) vs. Red Dragons Altenberg (2. Group F) 4:1 Quarterfinal 1 (1-1, 3-0)
26 18:20 Duisburg Ducks (1.Group F) vs. Hallamshire Hornets (2. Group E) 2:4 Quarterfinal 2 (2-1, 0-3)
27 19:10 Highlander Lüdenscheid (1. Group G) vs. SHC Rossemaiosn (2. Group H) 7:5 Quarterfinal 3 (1-2, 6-3)
28 20:00 HC Köln West (1. Group H) vs. Vesterbro Starz (2. Group G) 6:0 Quarterfinal 4 (2-0, 4-0)

1st day of Group Play on Friday:
Group A: London Street Warriors (4 points), HC Köln West (2 points), Utrecht Disaster (0 point).
Group B: Duisburg Ducks (4 points), Bienne Seelanders (2 points), Marsjanie Opole (0 point),
Group C: Highlander Lüdenscheid (3 points), Cph. Vikings (2 points), Hallamshire Hornets (1 point)
Group D: SHC Rossemasion (4 points), Vesterbro Starz (1 point), Red Dragons Altenberg (1 point).

Friday, 22 May 2009
1 11:00 Utrecht Disaster vs. London Street Warriors 2:3 Group A (1-2, 1-1)
2 11:55 Marsjanie Opole vs. SHC Bienne Seelanders 1:6 Group B (1-3,0-3)
3 12:40 Highlander Lüdenscheid vs. Cph. Vikings 4:1 Group C (3-1, 1-0)
4 13:25 SHC Rossemaison vs. Red Dragons Altenberg 8:2 Group D (2-1), (6-1)
5 14:10 HC Köln West vs. Utrecht Disaster 8:1 Group A (4-1, 4-0)
6 14:55 Duisburg Ducks vs. Marsjanie Opole 6:1 Group B (2-1, 4-0)
7 15:40 Hallamshire Hornets vs. Highlander Lüdenscheid 3:3 Group C (1-1, 2-2)
8 17:30 Vesterbro Starz vs. SHC Rossemaison 2:4 Group D (0-2, 2-2)
9 18:15 London Street Warriors vs. HC Köln West 4:2 Group A (2-1, 2-1)
10 19:00 SHC Bienne Seelanders vs. Duisburg Ducks 3:7 Group B (3-3, 0-4)
11 19:45 Cph. Vikings vs. Hallamshire Hornets 5:3 Group C (2-1, 3-2)
12 20:30 Red Dragons Altenberg vs. Vesterbro Starz 3:3 Group D (2-0, 1-3)

 By Sommer Erik

 4 additional files to this article: 
 Events Results 18 kb
 Penalty Minutes 14 kb
 Points - goals and assists 51 kb
 Time Schedule with results from the games 59 kb

« Back


«« September 2020 »»
M T W T F S S
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 01 02 03 04

 today
 tournament
 other event



Follow iishf.com on twitter!


Translate current page...



Powered by