2012-08-24 00:04:43 - IISHF - Title Events 
 SHC Bienne Seelanders from Switzerland won the Men Cup Winner Cup in Aarhus, Denmark StumbleUpon Toolbar
Wigan Warlords from Great Britain came second in the tournament taking place on August 25-26, 2012.
SHC Bienne Seelanders from Switzerland won the Men Cup Winner Cup in Aarhus, Denmark. The final was 12-5 over Wigan Warlords from Great Britain. In the game for 3rd place Cph. Vikings from Denmark won 5-4 over SHC Rolling Aventicum from Switzerland.

Men Cup Winner Cup in Aarhus, Denmark taking place on August 25-26, 2012. 10 teams participating from 5 countries (Denmark, Germany, Great Britain, Netherlands and Switzerland).

All Star Team:
Best Goalkeeper: No. 31 Raphael FRIEDLI (from Bienne Seelanders)
Outfield Player: No. 14 Bo LARSEN (from Copenhagen Vikings)
Outfield Player: No. 68 Andrew BAYBUTT (from Wigan Warlords)
Outfield Player: No. 7 Patrick MUNDANJOHL (from Dragons Heilbronn)
Outfield Player: No. 10 Hayden CRAVEN (from Wigan Warlords)

Fair Play Cup won by London Street Warriors, Great Britain.

Skills Competition (Saturday evening - measuring the hardest shot)
1: Mark Wapnewski, Samurai Iserlohn, Germany: 158 km.
2: Dominik Bialke, Samurai Iserlohn, Germany: 148 km.
3: Patrick Mundanjohl, Dragons Heilbronn, Germany: 148 km.

Topscorer - Points (goals, assists)
1: Monbaron Vincent, SHC Bienne Seelanders, Switzerland: 13 points (10 goals, 3 assists).
2: LIAM MARTIN, Wigan Warlords, Great Britain: 12 points (10 goals, 2 assists).
3: Eisenring Fabrice, SHC Bienne Seelanders, Switzerland: 12 points (5 goals, 7 assists).

Up-to-date results:
Saturday, 25 August 2012
1 08:30 Dragons Heilbronn vs. SHC Rolling Aventicum 1:2 Group A (0-0, 1-2)
2 09:05 Samurai Iserlohn vs. London Street Warriors 4:0 Group B (1-0, 3-0)
3 09:40 Cph. Vikings vs. Daredevils Den Bosch 4:0 Group A (0-0, 4-0)
4 10:15 Wigan Warlords vs. SHC Bienne Seelanders 1:3 Group B (0-1, 1-2)
5 10:50 Århus Smileys vs. SHC Rolling Aventicum 4:2 Group A: (2-0, 2-2)
6 11:25 Rungsted Rage vs. Samurai Iserlohn 1:3 Group B (1-0, 0-3)
7 12:00 Cph. Vikings vs. Dragons Heilbronn 4:4 Group A (2-2, 2-2)
8 12:35 London Street Warriors vs. Wigan Warlords 1:5 Group B: (0-2, 1-3)
9 13:10 Daredevils Den Bosch vs. Århus Smileys 1:1 Group A: (0-1, 1-0)
10 13:45 Rungsted Rage vs. SHC Bienne Seelanders 1:3 Group B: (1-2, 0-1)
11 14:20 SHC Rolling Aventicum vs. Cph. Vikings 2:0 Group A: (1-0, 1-0)
12 14:55 Samurai Iserlohn vs. Wigan Warlords 1:2 Group B: (1-1, 0-1)
13 15:30 Daredevils Den Bosch vs. Dragons Heilbronn 2:3 Group A: (1-3, 1-0)
14 16:05 SHC Bienne Seelanders vs. London Street Warriors 3:1 Group B: (1-1, 2-0)
15 16:40 Århus Smileys vs. Cph. Vikings 1:2 Group A: (0-1, 1-1)
16 17:15 Wigan Warlords vs. Rungsted Rage 3:0 Group B: 2-0, 1-0)
17 17:50 SHC Rolling Aventicum vs. Daredevils Den Bosch 4:1 Group A: (4-1, 0-0)
18 18:25 SHC Bienne Seelanders vs. Samurai Iserlohn 2:1 Group B: (1-1, 1-0)
19 19:00 Dragons Heilbronn vs. Århus Smileys 1:3 Group A: (0-3, 1-0)
20 19:35 London Street Warriors vs. Rungsted Rage 5:4 Group B: (2-1, 3-3)
Sunday, 26 August 2012
21 08:00 Daredevils den Bosch (5th Group A) vs. London Street Warriors (4th Group B) 1:2 Qualification: (0-0, 1-1, 0-1)
22 08:45 Dragons Heilbronn (4th Group A) vs. Rungsted Rage (5th Group B) 5:2 Qualification: (1-1, 4-1)
23 09:30 Cph. Vikings (2nd Group A) vs. Samurai Iserlohn (3rd Group B) 4:3 Quarterfinal (3-3, 1-0)
24 10:15 Århus Smileys (3rd Group A) vs. Wigan Warlords (2nd Group B) 1:3 Quarterfinal (0-1, 1-2)
25 11:00 SHC Rolling Aventicum (1st Group A) vs. London Street Warriors (Winner Game 21) 3:0 Quarterfinal: (2-0, 1-0)
26 11:45 SHC Bienne Seelanders (1st Group B) vs. Dragons Heilbronn (Winner Game 22) 3:2 Quarterfinal (1-1, 2-1)
27 12:30 Daredevils den Bosch (Loser Game 21) vs. Rungsted Rage (Loser Game 22) 6:1 Place 9/10 (1-0, 5-1)
28 13:15 Samurai Iserlohn (Loser Game 23) vs. Dragons Heilbronn (Loser Game 26) 6:0 Place 5/8 (2-0, 4-0)
29 14:05 Århus Smileys (Loser Game 24) vs. London Street Warriors (Loser Game 25) 2:4 Place 5/8 (0-0, 2-4)
30 14:55 Cph. Vikings (Winner Game 23) vs. SHC Bienne Seelanders (Winner Game 26) 3:4 Semifinal (2-3, 1-1)
31 16:00 Wigan Warlords (Winner Game 24) vs. SHC Rolling Aventicum (Winner Game 25) 6:5 Semifinal (0-1, 1-0, 1-1, 4-3) extra time and penalty shoot-out
32 17:05 Dragons Heilbronn (Loser Game 28) vs. Århus Smileys (Loser Game 29) 4:5 Place 7/8 (1-3, 3-2)
33 17:50 Samurai Iserlohn (Winner Game 28) vs. London Street Warriors (Winner Game 29) 7:1 Place 5/6 (2-1, 5-0)
34 18:40 Cph. Vikings (Loser Game 30) vs. SHC Rolling Aventicum (Loser Game 31) 5:4 Place 3/4 (2-3, 3-1)
35 19:55 SHC Bienne Seelanders (Winner Game 30) vs. Wigan Warlords (Winner Game 31) 12:5 Place 1/2 (4-0, 6-2, 2-3)

Livestream of the games at SPS TV: spstv.dk/sps (use the link SPS) - spstv.dk/

Twitter service from the games: twitter.com/iishf_live

Tournament Homepage: aarhussmileys.dk/MensCup/

Attached please find press information for the tournament.

Link to Television Preinformation at www.tv2oj.dk/artikel/55253:Guide--Denne-uges-Guide-tips (the clip starts at 2:18 minutes).

 By Sommer Erik

 9 additional files to this article: 
 EVENT_RESULTS_Mens Cup Winners Cup 2012 12 kb
 fairplay-cup-2012 128 kb
 Game_Sheets_Men_invit_Aarhus_2012 1378 kb
 International Skaterhockey in Aarhus - press information. 247 kb
 penalties-cup-2012 89 kb
 Point-goals-assists 41 kb
 Ranking Group A - Saturday August 25, 2012 12 kb
 Ranking Group B - Saturday August 25, 2012 12 kb
 Skills Competition - Saturday August 25, 2012 75 kb

« Back


«« December 2020 »»
M T W T F S S
30 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 01 02 03

 today
 tournament
 other event



Follow iishf.com on twitter!


Translate current page...



Powered by